$22 is the normal selling price of sourdough bread. When you BUY stuff from the market you pay 25% more than what you would sell it for.
...BUT our coop has 3% market tax reduction and 3% market sales bonus so the calculations for sourdough bread are as follows:
wheat flour = $4.12 (=$4 x 1.03)
salt = $2.44 ($2 x 1.22)
yeast =$2.44 ($2 x 1.22)
food bacteria = $2.44 ($2 x 1.22)
firewood = $0.35 ($0.29 x 1.22)
TOTAL COST = $11.79
NET PROFIT = $10.87
PROFIT PER ACTION = $3.62 ($10.87 / 3) ....divide your profit by the 3 actions it took to make it: milling, baking dough, baking bread
Anything bought from the market is multiplied by 1.22 istead of 1.25 because of the tax reduction from our coop. The wheat flour is your own so I price it as what you would normally be able to sell it for, multiplied by the 1.03 for the sales bonus.
HOWEVER, you make more money if you buy wheat flour from the market instead of milling it yourself because the endurance you spend milling could be used for baking.
wheat flour = $4.88 (=$4 x 1.22)
salt = $2.44 ($2 x 1.22)
yeast =$2.44 ($2 x 1.22)
food bacteria = $2.44 ($2 x 1.22)
firewood = $0.35 ($0.29 x 1.22)
TOTAL COST = $12.55
NET PROFIT = $10.11
PROFIT PER ACTION = $5.05 ($10.11 / 2) ....divide your profit by 2 actions: baking dough and baking bread
There's a big difference in the profit after you consider the endurance you spend. Especially if your mill is not upgraded as much as your bakery, you would be wasting even more endurance.
This is how you should be calculating recipes. Always take into account the cost of your own ingredients, multiply for the coop bonuses, and then divide the profit by the number of actions needed to make it.
The only problem is that during winter 7* wheat flour runs out on the market which means you need to stock up enough flour for you to bake until june/july. You should still grow your own wheat, keep some for making feed, and the rest you can sell to the market. Other players who don't own a bakery yet will buy it and sell the wheat flour to the market. Then you will be one the buying that wheat flour.
Wow...thanks for this...I guess I shouldn't stock up on wheat but wheat flour
ReplyDeleteWell tami, for me the cost of the wheat flour does not add as I can make it for free, as I have my own harvested wheat. But if you buy all the ingredients form the market, then your calculations are correct.
ReplyDeleteThe point of the calculations I made are to show that it's more profitable for you to buy wheat flour from the market instead of making it yourself even if you grow your own wheat.
ReplyDeleteGrowing wheat and milling it into flour is not a 'free' ingredient. It still cost you seeding, fertilisers, fungicide/pesticide, plus the endurance of tilling, seeding, watering daily, spraying, harvesting, and especially milling.
The profit divided by the number of actions needed is much lower when you mill your own wheat flour than if you were to buy from the market. Even baking 6* sourdough bread with 6* wheat flour bought from the market is more profitable than milling your own 7* wheat flour.
I hope you take the time to read through the calculations again and understand why all the coop members depending on income from their bakery use market-bought wheat flour instead of milling their own. This will help you make money and expand your farm faster.
So, we should only mill our own flour only when the wheat flour stock in the market runs out?
ReplyDeleteWhen 7* wheat flour runs out, you can try making corn ale bread with market-bought 7* cornmeal and corn ale. If both of those are not available then switch to buying 6* wheat flour, salt, yeast, and food bacteria.
ReplyDeleteWhen 6* wheat flour runs out, then you can start milling your own 7* wheat and baking with it.
If none of the above are available then you'll have to switch to 5* wheat flour.